טלגרם גרופ

חיפוש במאגר קבוצות וערוצים לטלגרם הגדול בעולם
פוליטיקאים ומפורסמים עוברים לטלגרם

עד לפני זמן קצר טלגרם הייתה אזור כמעט בלעדי של סחר בסמים קלים והורדת סרטים פיראטית, אולם בזמן האחרון משהו השתנה.

פוליטיקאים מפורסמים, והציבור הרחב עוברים להשתמש בטלגרם. ניסינו להבין מה הסיבות לכך, ומהם השימושים המרכזיים של האפליקציה.

בלי ששמנו לב הפכה טלגרם למעצמה בקרב הישראלים, עם יותר ממיליון משתמשים נכון לינואר האחרון. כאשר החלה טלגרם את פעילותה היא התהדרה בשיחות מוצפנות ברמה גבוהה יותר משל אפליקציית וואטסאפ, אולם זה לא ממש פיתה את הציבור הישראלי לעבור להשתמש בה. בהמשך התגלתה האפליקציה כפלטפורמה יעילה ובטוחה לסחר בסמים קלים, וערוצי טלגראס היו הפנים שלה בישראל במשך תקופה ארוכה. בנוסף, האנונימיות שמאפשרת הרשת איפשרו לה לקחת תפקיד גם בהפצת סרטים וסדרות בהורדה פיראטית.

אלה היו שימושים מעט מפוקפקים, והם לא גרמו לציבור הרחב לעבור לאפלקיציה. אבל בזמן האחרון משהו משתנה, והסיבה העיקרית לכך היא כנראה הזעזועים שחווה פייסבוק ומדיניות החסימות שלה. פייסבוק היא הרשת החברתית המרכזית בישראל, אולם בזמן האחרון היא גרמה למשתמשיה לחשוב פעמיים על עתידם עם הרשת. בעידן בו הפרופיל הדיגיטלי של המשתמש חשוב כל כך, הסיכון שגוף ענק כמו פייסבוק יחסום אותך הוא פשוט גדול מדי. זה התחיל עם סטטוסים מצייצים, והמשיך ברשימה ארוכה של דפים וחשבונות שנחסמו מסיבות שונות ומשונות. הפלטפורמה של פייסבוק הפכה בטוחה פחות, כך יותר ויותר אנשים חיפשו מקום אחר.

משתמשים רבים נדדו לטוויטר, שמציעה מוצר המזכיר במידה מסוימת את פייסבוק, ואחרים פשוט נשארו בפייסבוק. אולם תופעה מרכזית שאנחנו רואים בתקופה האחרונה היא גידול של השימוש בטלגרם.

 

מה זה טלגרם?

טלגרם היא מערכת מסרים מיידיים המדגישה פרטיות, ולמעשה פועלת באופן דומה לאפליקציית וואטסאפ הפופולרית. כאפליקציית מסרים מיידיים טלגרם לא מצליחה להתחרות בוואטסאפ, אבל האפשרות ליצור קבוצות ללא הגבלת משתתפים והאפשרות לפתוח ערוצים גרמו לגידול בשימוש.

ערוץ טלגרם הוא למעשה מעין קבוצה בה החברים לא יכולים להגיב. היחיד שיכול לכתוב בערוץ הוא מנהל הערוץ, והשאר יכולים לקרוא את דבריו ולחייך מתחת לשפם. לכאורה היינו חושבים שערוצי טלגרם לא יתפסו תאוצה, כיוון שהם מחזירים את התקשורת שני צעדים אחורה, אל העיתון. בעבר צריכת תקשורת התבססה על קריאת עיתונים, ללא יכולת להגיב על הדברים בזמן אמת. כאשר עלה האינטרנט התווספה האפשרות להוסיף טוקבקים בסיום הכתבה, ובעידן הרשתות החברתיות אפשר לכתוב, להגיב ולתקשר באופן מיידי. קבוצות טלגרם מאפשרות למשתמשים רק לקרוא ולהנהן, אך כנראה שהם מוצאים זאת כמהנה.

לוגו טלגרם

ערוצי טלגרם בשירות פוליטיקאים ומפורסמים

קשה לקבוע מה הוביל למה, האם הפוליטקאים והמפורסמים הגיעו לטלגרם והציבור בעקבותיהם, ואולי להפך, מה שבטוח הוא שכעת רבים מהם נמצאים שם. פוליטיקאים, עיתונאים וסתם מפורסמים בוחרים לפתוח ערוצי טלגרם בהם הם מעבירים לציבור את הגיגיהם בלי לקבל תגובה. הציבור אוהב את הרעיון ואנשים רבים בוחרים לעקוב אחרי ערוצים שונים.

ערוצי טלגרם נפתחים כמו פטריות אחרי הגשם, חלקם בבעלות כמה אנשים, וחלקם כדף מסרים של אדם בודד ואנחנו רוצים לסקור עבורכם את הערוצים הבולטים נכון להיום.

צינור לילה

במשך 7 שנים הגיש גיא לרר את התכנית "צינור לילה", ששמה שונה בהמשך ל"הצינור". בשנת 2017, בעקבות סכסוך כספי עם הזכיין נפרד גיא לרר מערוץ 10 ועבר לשדר את הצנרת בערוץ 13. דף הפייסבוק של "הצינור" צבר פופולריות והשפעה, אך בעקבות הפרידה הופסקה פעילותו ועברה לדף "הצנרת". ערוץ הטלגרם של הצנרת  ממשיך את שהיה בדף הפייסבוק, ועוסק בקידום נושאים שונים ובראשם המאבק למען לגליזציה, שאין פורום מתאים ממנו עבור זה.

 

חדשות עשר

חברות החדשות השונות משתמשות בערוצי טלגרם כדי לספק חדשות במהירות. כך לדוגמה, ערוץ הטלגרם חדשות עשר מונה כמעט 10,000 עוקבים שמתעדכנים בחדשות בזמן אמת. בערוץ תמצאו מבזקים, תמונות, קישורים ועוד.

 

פוליטיקאים

אם יש מגזר שלא יפספס את ההזדמנות לעוד ערוץ תקשורת עם הציבור הוא הפוליטיקאים. ערוצי טלגרם מאפשרים לפוליטיקאים לעדכן את הציבור בצורה לא מתווכת, ולעתים גם אישית וקרובה יותר. כך לדוגמה, ערוץ הטלגרם של ראש הממשלה בנימין נתניהו מונה כמעט 9,000 עוקבים שמקבלים דיווחים יומיומיים. בערוץ תמצאו ברכות מצולמות, הודעות לתקשורת וגם התייחסויות קרובות יותר של ביבי למצב. כך לדוגמה, אחרי שהשתחרר מאשפוז בבית החולים כתב כי הוא בטוח "שקצת מנוחה ומרק חם יסדרו את העניינים".

רוב הפוליטיקאים עדיין לא נמצאים בטלגרם, וכאשר תתקרב מערכת הבחירות בטח יפתחו ערוצים נוספים. בינתיים תוכלו להסתפק בערוצים של משה כחלון, נפתלי בנט, ביבי ואחרים.

 

עיתונאים

אחד התחומים המעניינים ביותר בערוצי הטלגרם החדשים הם קבוצות העיתונאים. מדובר בערוצים שהוקמו על ידי מספר עיתונאים יחד, מה שמאפשר להם לספק פרשנות ודיווחים על נושאים אזוטריים שלא תמיד יקבלו במה באתרים המסורתיים.

"לוינסון. נוביק. אתאלי" הוא ערוץ הטלגרם של שלושת העיתונאים חיים לוינסון, עקיבא נוביק ועמיחי אתאלי. לערוץ מעל 4,000 עוקבים שעוקבים אחרי הלהג הבלתי פוסק של השלושה הללו. בערוץ תוכלו ליהנות מדיווחי חדשות ממקומות שלא זוכים לסיקור יומיומי כמו למשל קבוצות וואטסאפ של מתפקדי ליכוד. שירות נוסף שמעמיד הערוץ לרשות עוקביו הוא כוננות פטריוטים, במסגרתה הם מעלים דיווחים מתכנית הפטריוטים שמשודרת בערוץ 20.

עמיד סגל הוא פרשן פוליטי המזוהה עם הימין, מופיע בערוץ 2 ובעל טור קבוע במקור ראשון. הפייסבוק והטוויטר שלו נמצאים בחשיפה גבוהה מאוד, ולאלה הוא הוסיף ערוץ טלגרם בשם "עמית סגל מעדכן". בערוץ חברים כמעט 13 אלף משתמשים, מספר גבוה מאוד במונחים של טלגרם ישראל. מרבית התכנים בערוץ מופיעים גם בטוויטר, אולם לעתים זוכים העוקבים לפרשנויות ודיווחים מיוחדים. בין לבין נהנה סגל לסנוט בעוקביו ולשאול שאלות בלי לצפות לתשובה.

אדם גולד הוא דוגמה לערוץ טלגרם שהפך ויראלי עוד בטרם נכתב בו עדכון אחד. אדם גולד הוא פרופיל פייסבוק פיקטיבי הכולל פרשנויות שונות המנגחות את הרשויות, בעיקר מימין. כאשר פייסבוק סגרה את הפרופיל של אדם גולד נפתח ערוץ טלגרם הנושא את שמו. בתוך מספר שעות זכה הערוץ לאלפי עוקבים, אולם התברר שלא אדם גולד פתח את הערוץ, אלא דורי בן ישראל, הבעלים של בלוג המזבלה שרוצה לעזור לאדם גולד במאבקו בפייסבוק. בינתיים לערוץ עוקבים רבים שמחכים שגולד ישמיע את קולו.

דילוג לתוכן